
o nás...
kam směřujeme?
Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje je neziskovou organizací založenou v roce 2019 aktivními Romy z liberecka a mladými Romy, kterým není lhostejné, jakým způsobem se bude postavení ve společnosti a situace romské komunity dále vyvíjet. Již před samotným procesem registrace spolku, který je výsledkem započatých jednání již v roce 2017, kde se členové komunity scházeli a vyměňovali si zkušenosti a pohledy na současné postavení romské komunity, vedli debaty o politické situaci a dávali účelnější a jasnější podobu činnostem, které by chtěli realizovat.
,,My v koalici se držíme hesla ,, co jeden, to názor. " jsme lidé- hrdí Romové, různého věku, náboženství či orientace,patřící ještě do dalších komunit,
nacož se mnohdy u Romů zapomíná. A je třeba na to neustále poukazovat. Jsme komunitou, jejíž členové patří ještě do komunit seniorů, matek samoživitelek, pěstounů či teenagerů.
Tvoříme tak pestrou komunitu, prolínající do dalších komunit a není tak pravidlem, že máme vždy stejný názor nebo postup řešení nějakého tématu.
Co ale dokážeme vždy je najít shodu. Spojuje nás totiž společný zájem.
Přispět k obrodě romského národa a k emancipaci Romů do společnosti. "
Ján Lányi , ředitel Koalice
Přiblížení stěžejních problémů
Za stěžejní problém lze označit nejednotu a roztříštěnost mezi Romy a někdy ne příliš pro-aktivní přístup obcí v řešení temat , které se dotýkají romské komunity. V praxi je na konkrétním politikovi jak se k dané otázce či aktuálním potřebám komunity postaví a do jaké míry bude ochoten vyjednávát. Obce nejsou napřímo vázané s Romy spolupracovat a potřeby komunity vnímat. Liší se tak samotné vnímání těchto otázek a případná aktivita přichází zcela útržkovitě, nekoordinovaně a působí chaoticky. Situaci si můžeme vysvětlit jak zmíněnou roztříštěností romské komunity, tak velkými rodinami, které mezi sebou nekomunikují či etnicky širším pojetím Romům - maďarští Romové, slovenští Romové, olassti Romové apod. tato roztříštěnost je v Liberci historická a snaha o vytvoření jednotného rámce reprezentace Romů na krajské úrovni se jeví jako nutná pro fungování všech zainteresovaných subjektů do procesu sociálního začleňování .Obce převážně neví, jakým způsobem implementovat strategická doporučení v praxi, nevědí a neznají postupy v oblasti integrace či příklady dobré praxe z jiných měst, kde zavedení opatření do praxe přineslo pozitivní dopady.Proto se některé obce v České republice schyluji například k vyhlášení opatření obecné povahy v podobě plošného vyhlašování tzv .Bezdoplatkových zón, které problém jakkoliv neřeší, nýbrž odsouvají dále. Tím samozřejmě přispívají k chaotické situaci v terénu, kde se rodiny přesouvají mezi městy a terénní pracovníci pracující s rodinou, formou terénní sociální práce, tak ze dne na den s rodinou jsou nuceni např. v polovině intervence přestat pracovat . Poněvadž je předpoklad, že se stane klientem sociální služby v mnoha případech rodina znovu, akorát v jiném městě, celý proces běží od začátku, což neprospívá ani terénním pracovníkům a ani samotným klientům. Touto cestou se ale obce v Libereckém kraji převážně nevydali.
v ramci aglomerace Liberec - Jablonec nad Nisou, se samozřejmě setkáváme s obdobnou situací. Mnohdy se také stává, že v důsledku, nedostatečné komunikace, pracuje s jedním klientem více terénních pracovníků a služby jsou zbytečně kapacitně zahlcovány, chybí provázanost sociálních a návazných služeb, chybí systém předávání informací z terénu, sdílení dat.
Kapacita terénních služeb v Liberci lze shrnout jako dostatečná, v mnoha případech se Romové obrací zejména na místní Romodrom o.p.s. , poskytující sociální službu ,,terénní programy" v Liberci a na Tanvalsku . V Liberci fungují služby potravinové a nábytkové banky, které osobám v nouzi poskytují na základě doporučení sociálního odboru či NNO příslušnou pomoc. Jsou zde také asistenti prevence kriminality, kteří mají jak mezi majoritou tak i Romy pozitivní ohlas a vytváří přirozenou autoritu. v Liberci fungují také další romské spolky.Za nedostatečné lze v Liberci shrnout služby typu NZDM, absenci Komunitních centrech, absenci Komunitní práce v kontextu sociálně vyloučených lokalit ( od roku 2020 Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje) a absenci romských asistentů pedagoga na zdejší základní škole speciální. Tato pozice měla před lety u rodičů žáků školy pozitivní ohlasy .Za velmi příkladné lze pojmout snahy města o implementaci inkluze do praxe a její podporu včetně realizace projektu Férové školy a aktivní přístup k řešení sociálního vyloučení v obci.pozn. V roce 2019 fungovalo ještě Komunitní centrum, které spravoval spolek Liberecké Forum ,z.s. které mělo mezi komunitou pozitivní ohlasy a velkou návštěvnost. .. dnes již centrum nefunguje a obdobné služby nebyly nahrazeny. Schází také programy sociální prevence, rehabilitace. Schází také programy realizující Romové, které podpoří mládež v úspěšném přechodu ze ZŠ na SŠ a programy, které budou motivující k pravidelné docházce a k úspěšnému dokončení Studia na SŠ!
Předměty zájmu
Prioritou Koalice je zejména participovat na činnostech, které vedou k inkluzi Romů a sociálně vyloučených osob do společnosti. Naše činnost vyplývá z přesvědčení, že je nutné vytvářet prostor pro komunikaci mezi všemi zainteresovanými subjekty do procesu sociálního inkluze Romů a spolupracovat s orgány státní správy a samosprávy na řešení otázek dotýkajících se romské komunity. Koalice by tak sloužila platforma pro vyjednávání a nastavování praktických změn v integrační politice a jako užitečný zdroj informací ze života Romů pro výše zmíněné orgány, kterými může být například Krajský úřad Libereckého kraje. Zájmem Koalice tedy je vykonávat sociální komunitní práci a tím se na přímo podílet na zlepšení kvality života v sociálně vyloučených lokalitách.
Dalším okruhem, kterým se zabýváme je vzdělanost. Snažíme se maximálně podpořit romské děti a mládež ve studiu a motivovat je k aktivnímu občanství. Mládež je naší budoucností a proto je třeba, aby budoucí generace docílila vzdělání. Již od základních škol romským dětem chybí motivace v pokračování ve studiu na střední škole, chybí také programy, které by realizovali v této oblasti samotní Romové, kteří by mohli jít dětem příkladem. V případě školní docházky do středních škol schází informovanost, proč je nutné studium úspěšně dokončit a nepřerušit ho, což se často právě u nejen romských dětí stává. Již z uvedeného důvodu je patrné, že je třeba soustavně posilovat spolupráci školy s rodiči studentů a apelovat na pravidelnou školní docházku. Součástí vzdělávacího systému by mělo být inkluzivní vzdělávání, které je vhodným nástrojem pro komunikaci ve společnosti. Stačí tento nástroj využít a uchopit správným směrem !
V neposlední řadě se zabýváme kulturou a osvětou. Snažíme se podpořit Romy pří sebeurčení, obnovovat tradiční romské hodnoty, tradice a zvyšovat zájem o romskou historii, která by měla být plnohodnotnou součástí romské i majoritní společnosti. Důležité také je šířit osvětu ve zmíněných oblastech a informovat o aktuálních palčivých problémech Romů.